HLAVNÍ BODY:
LÁZNĚ JESENÍK (konečná bus) – PRAŽSKÝ PRAMEN –BEZRUČŮV PRAMEN –RUMUNSKÝ PRAMEN – JITŘNÍ PRAMEN –ENHUBERŮV NÁHROBEK –POLSKÝ PRAMEN – POD ENHŮBEROVÝM NÁHROBKEM – LÁZNĚ JESENÍK (konečná bus)
Celková délka trasy je 7 km
Nadmořská výška hlavních bodů:
Lázně Jeseník- konečná bus – 620 m
Pražský pramen – 605 m
Bezručův pramen – 620 m
Rumunský pramen – 700 m
Jitřní pramen – 765 m
Enhuberův náhrobek – 730 m
Polský pramen – 705 m
Pod Enhůberovým náhrobkem – 690 m
Lázně Jeseník- konečná bus – 620 m
Popis:stezka Vincenze Priessnitze je součástí Priessnitzových lázní (Lázně Jeseník) a nabízí slavnou historii přírodního vodního lázeňství. Na sedmi kilometrech nalezneme patnáct pramenů a jiných památek s příběhem zakladatele Vincenze Priessnitze. V blízkém okolí lázní vyvěrá ze země kolem 80 pramenů. Trasa je nenáročná a nabízí příjemnou relaxaci. Na stezce je umístněno 9 informačních panelů popisující historické období dané oblasti. Na panelech jsou informace o tom, jak místa původně vypadala od založení prvního vodoléčebného ústavu na světě v roce 1822 chudým sedlákem Vincenzem Priessnitzem. Celá trasa je značena symbolem modré vodní kapky (dejme pozor na záměnu podobného značení, ale se symbolem sněhové vločky). Trasa začíná u konečné zastávky autobusu v Lázních Jeseník. Vydáme se podél sportoviště sv. po asfaltové cestě a na konci sportoviště jsme téměř u prvních dvou pramenu, Slovanský a Žofiín pramen. Odtud pokračujeme dolů na naše značení a po 300 m jsme u Pražského pramenu. Pokračujeme zalesněným úsekem po pěšině až k asfaltové cestě, zde odbočíme doprava a po cca 30 m doleva opět po pěšině vzhůru k trojprameni Adéla, Flóra, Adolf. Tři kamenné studánky s malou vydatností a původní kamenná stavba, ale dnes pouze čelní kamenná stěna s obvodovými základy. Pokračujeme po pěšině k rozcestníku Bezručův pramen (pramen Anna, Bezručův pramen) místo pro krátký odpočinek a relaxaci v nově zbudovaném altánku. Bezručův trojdílný pomník (1846) je postaven z mramoru na náklady pruských pacientů, a proto dostal přívlastek pruský. Po krátkém odpočinku nás čeká náročnější část naší trasy s prudším stoupáním a posléze kamenitá cesta, která nás dovede k Rumunskému pramenu. Bohatě zdobený pomník (1888) u pramene ze supíkovického mramoru patří k nejkrásnějším a nejcennějším v lázeňském areálu. Pokračujeme příjemnou lesní pěšinou k prameni Vilémův a Smrkový a k rozcestníku Jitřní pramen, samotný pramen se nachází kousek od rozcestníku. Odtud nás čeká 600 m pozvolného klesání k rozcestníku Enhuberův náhrobek. Přejdeme přes lesní cestu dolů a příjemnou lesní pěšinou dorazíme k Polskému pramenu, kamenný základ s mramorovým pomníkem, založený v roce 1868 polskými návštěvníky. Nyní nás čeká poslední nenáročný úsek cesty kolem několika pramenů (Josefův, Mariin, Drahuščin).
11 fotografií
NAUČNÁ STEZKA VINCENZE PRIESSNITZE
Rekreační oblast Ostružná nabízí ideální podmínky pro zimní i letní rekreaci. Ski park nabízí spoustu sjezdových a běžkařských tratí. V létě ideální pro horskou turistiku a cykloturistiku.
Ubytujte se v horské chatě Pod Ostružníkem
www.podostruznikem.cz